Pracovna

Mnozí z nás v dnešní době pracují z pohodlí svého domova. Ať už jde o klasickou kancelářskou práci nebo o kreativní tvorbu, právě pracovna by měla být jediným místem, kde se těmto činnostem budeme věnovat.

Jak tedy pracovnu zařídit? Určitě by nás tam nemělo nic rozptylovat a rušit, proto není vhodné pořizovat si do pracovny televizor nebo rádio. Samozřejmě jiná situace je, pokud máme menší byt a jeho proporce nám nedovolí vyčlenit si na pracovnu samostatnou místnost. V tomto případě je důležité vymezit si pracovní kout tak, aby nás okolní prostředí rozptylovalo co nejméně. Pro tento případ můžeme používat např. paravan nebo police.

Čím ale při zařizování začít? Nejdůležitějším prvkem je bezesporu pracovní stůl a kvalitní kancelářská židle. Při výběru pracovního nebo psacího stolu je důležité zvážit plochu, kterou budeme k práci potřebovat. Nesmíme zapomenout také na výšku stolu. Některé typy stolů mají regulovatelnou výšku, takže pokud si nejsme přesnou výškou jisti, je to ideální volba. Pracovní stůl bychom měli umístit co nejblíže oknu, abychom při práci měli dostatek denního světla. Kancelářská židle je druhým neméně důležitým prvkem. Měla by být ergonomicky tvarovaná. Důležitým parametrem je také její nosnost. Materiál židle zvolíme podle toho, co je nám nejpříjemnější, ale měl by být co nejvíce prodyšný.

Dalším důležitým prvkem jsou úložné prostory. Je možné zakoupit jak stůl se zásuvkami, tak samostatně stojící kontejner se zásuvkami. Určitě nic nezkazíme policovými regály nebo policemi umístěnými přímo na stěnu. Pokud to místo dovolí, můžeme umístit také knihovnu.

Kromě již zmíněného denního světla je důležité také světlo umělé, tedy nějaká lampa pro případ, že pracujeme ve večerních hodinách nebo je v zimním období po celý den šero. Světlo by určitě nemělo být příliš ostré. Je minimálně vhodné pořídit stolní lampu a stropní světlo.

Další prvky, jako např. dekorační předměty, již záleží na každém z nás. Nemusí to být nutně květiny nebo obrazy, pomůcky k práci mohou také posloužit jako dekorace (např. mapa, glóbus a další…).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *